אונקולוג מומחה בסרטן דרכי העיכול

front3


ד"ר אפרים אידלביץד"ר אפרים אידלביץ MD, PhD.
אונקולוג מומחה.
מנהל היחידה לגידולי מערכת העיכול, מרכז רפואי קפלן.
מנהל היחידה אונקולוגית קופת החולים לאומית.
אונקולוג יועץ מרכז רפואי סרג'יקר.
אונקולוג יועץ קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת.

גידולים נוירו אנדוקריניים של מערכת העיכול

גידולים נוירואנדוקריניים (NET) מקורם בתאים המפרישים הורמונים כאשר תאים אלו נמצאים באתרים שונים בגוף.

הורמון מופרש לדם ע"י התא האנדוקריני ומהווה מסר ביולוגי המאפשר העברת מידע בין איברים שונים בגוף.
התאים הנוירואנדוקריניים יכולים להיות בצברים בגוף, כלומר במבנה של בלוטות אנדוקריניות או מפוזרים בתוך אברים אחרים בגוף.
דוגמא לתא אנדוקריני הנו תא הביטא של הלבלב, אשר תפקידו להפריש אינסולין לזרם הדם במענה לעליית רמת הסוכרת בדם.
גידולים נוירואנדוקריניים מרוכזים בעיקר באיברי מערכת העיכול וכן בריאות. באופן נדיר יותר, מקור הגידולים הללו בבלוטת התריס, בתימוס (הרת), בליבת האדרנל, בכליות ובשחלות.
הגידולים הנוירואנדוקריניים מתחילים כגידול ממוקם לאיבר המוצא, אולם בהרבה מקרים מתגלים לאחר שכבר התפשטו לאברים אחרים.
בשנים האחרונות יש עליה ברורה בשכיחות של הגידולים הללו- טרם הוברר האם מדובר בעליה אמית בשכיחות או תופעה המשקפת התקדמות באמצעי האיבחון והנהגת בדיקות סקר.

גידולי צינור העיכול: גידולים אלה המערבים את הריאות והקיבה
כ- 85% מגידולים מהצינור העיכול אינם פעילים מבחינה הורמונלית ומסתמנים קלינית עקב סימנים מקומיים בהתאם לאיבר המעורב: ריאות – קוצר נשימה, דלקות ריאה חוזרות; קיבה ומעי דק- כאבי בטן, בחילה, תפיחות הבטן שינוי בהרגלי יציאה.
בתוספתן הגידול בדרך כלל מאובחן באופן מקרי לאחר כריתת התוספתן עקב דלקת חריפה (אפנדיציטיס). NET של הרקטום מאובחן לעתים קרובות על ידי בדיקת קולונוסקופיה לבירור דימום מפי הטבעת.
הגידולים המפרישים הורמונים) סרוטונין ואמינים ביוגניים אחרים) מתבטאים כתסמונת קרצינואיד- אירועים חוזרים של סומק בפנים ובית חזה עליון ו/או שלשולים ו/או כאבי בטן.
לאירועים אלו יכול להתלוות גם דפיקות לב והם מופיעים באופן אופייני לאחר ארוחות, שתיית אלכוהול או התרגשות.

גידולים נוירואנדוקריניים של הלבלב: כ- 70% מהגידולים הללו אינם מפרישים ומסתמנים קלינית עקב ביטויים מקומיים תפיחות ו / או כאבי בטן, בחילה, צהבת וירידה במשקל.
ב-30% מהמקרים הגידול מתבטא כתסמונת אנדוקרינית, בהתאם להורמון המופרש: אינסולין- ירידת סוכר בדם (היפוגליקמיה); גאסטרין- חומציות יתר ושלשולים; גלוקגון – סכרת, נטיה לקרישי דם ופריחה אופיינית בעור, PTHrp – עודף סידן בדם, VIP – שלשולים מימיים מרובים.

עקרונות טיפול בגידולים נוירו אנדוקריניים: הטיפול הבסיסי הנו טיפול כירורגי, כאשר מטרת הטיפול הנה כריתה מלאה של התהליך הגידולי. במקרים לא מעטים לא ניתן לכרות את הגידול בכללותו ואז מבוצעים טיפולים בשלושה מישורים:

טיפולים אשר מטרתם להתמודד עם הביטויים ההורמונליים של הגידולים. במקרים אלו ניתן להשתמש באנלוגים של ההורמון סומטוסטטין- Sandostatin או Somatuline אשר מעכבים את הפרשת ההורמון על ידי הגידול.
במצב של הפרשת יתר של אינסולין, התרופה Afinitor הוכיחה יעילות רבה בהתמודדות עם ההיפוגליקמיה.

טיפולים אשר מטרתם להתמודד עם סיבוכים מקומיים- לדוגמא, הקרנה של גרורה בעמוד השדרה או בעצם נושאת משקל.

טיפולים אשר מטרתם להפחית את מסת המחלה (cytoreduction) במטרה להקל גופנית ולשפר את תוחלת החיים .
פרוצדורת ההפחתה יכולה להיות כירורגית, כלומר כריתה של מירב הרקמה הגידולית, על ידי טיפול ביולוגי- Sandostatin בנוסף לההשפעתו נוגדת הפרשה, הוכח כיעיל בעיכוב התקדמות של גידולי קרצינואיד.
לאחרונה שתי תרופות נוספות- Afinitor (שהוזכרה לעיל) ו-Sutent, הוכחו כיעילות בעיכוב התקדמות גידולים נוירואנדוקריניים של הלבלב- שני התכשירים בהליך רישום מתקדם בישראל.
בנוסף לטיפולים הסיסטמיים (כל גופיים), במצב של איבר בודד נגוע, ניתן לטפל באופן מקומי- למשל, בכבד גרורתי הליך של כמואמבוליזציה (צינתור עורקי הכבד, הזרקת חומר כמוטראפי וחסימת זרימת הדם לגידולים על ידי חלקיקי חומר או צריבת גרורות בכבד על ידי גלי רדיו (radiofrequency ablation).

לסיכום, גידולים נוירואנדוקריניים הנם מחלות בעלי היבטים מורכבים ורב-גוניים.
על ידי טיפול מתאים, הניתן על ידי צוות רב-מקצועי מיומן, ניתן לשפר במידה רבה את איכות החיים ואף להאריך משמעותית את תוחלת החיים.

ד"ר אפרים אידלביץ, אונקולוג, מנהל היחידה לגידולי מערכת העיכול .