אונקולוג מומחה בסרטן דרכי העיכול

front3


ד"ר אפרים אידלביץד"ר אפרים אידלביץ MD, PhD.
אונקולוג מומחה.
מנהל היחידה לגידולי מערכת העיכול, מרכז רפואי קפלן.
מנהל היחידה אונקולוגית קופת החולים לאומית.
אונקולוג יועץ מרכז רפואי סרג'יקר.
אונקולוג יועץ קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת.

סרטן המעי הדק

גידולים נוירו-אנדוקרינים של המערכת העיכול המעי הדק – (NeuroEndocrine Tumors (NET

הגידולים הממאירים הכי שכיחים במעי הדק הם מסוג בלוטני (adenocarcinoma) במקום השני גידולים מסוג נוירו- אנדוקריני ו GIST .

גידולים נוירו-אנדוקרינים הינם סוגי סרטן נדירים הגדלים באופן ייחודי במערכת נוירו-אנדוקרינית.

המערכת נוירו-האנדוקרינית:
המערכת נוירו-אנדוקרינית הינה רשת של בלוטות הפרושה בכל הגוף. תאים של המערכת נוירו-אנדוקרינית אחראים על ייצור והפרשת מגוון הורמונים או חומרים דמויי הורמונים(פפטידים).
חומרים אלו פועלים על חלקים שונים של הגוף ושומרים אותו תחת מאזן הורמונאלי תקין.
גידולים נוירו-אנדוקרינים מופיעים לרוב במעי הדק אך הם יכולים להופיע גם במקומות אחרים בגוף בהם קיימים תאים השייכים למערכת נוירו-אנדוקרינית למשל במעי הגס, ובלבלב ואפילו בריאות. שכיחות הגבוהה של הגידולים מסוג NET היא במערכת העיכול במעי הדק, אך גידולים הללו בשכיחות היותר נמוכה מאובחנים גם במעי הגס , כולל חלחולת, ובלבלב. מבחינת סטטיסטית באוכלוסיה המערבית NET של מערכת העיכול מדי שנה מאובחנים 2-3 מקרים ל 100000 תושבים.
המקום הראשון בו מתפתחים NET בגוף נקרא "מיקום ראשוני" (מדובר על הגידולים של המעי הדק , מעי הגס או לבלב). אך הגידולים אלו הם ממאירים ולכן NETיכולים להתפשט גם לאיברים אחרים בגוף כמו הכבד, ריאות, בלוטות הלימפה או בחלל הבטן, ואז מחלה נקראת "מחלה גרורתית" והגידולים אז מגדירים כ "גידולים משניים" או "גרורות". לרוב גידולים אלו מתפתחים יחסית לאט ללא סימפטומים ברורים או להפך גורמים סימפטומים שונים תלויים בהורמונים שמופרשים ע"י תאים נוירו-אנדוקרינים המרכיבים את הגידולים הללו.
NETיכולים לגרום לייצור מוגבר של הורמונים מסוימים ולכן הסימפטומים אותם חש החולה תלויים בסוג וגדול הגידול, מיקומם בגוף,וסוג ההורמון אותו הם מפרישים.
כיוון ש -NET לרוב גדלים בצורה איטית, וכיוון שלא כל סוגי הגידולים גורמים לייצור יתר של הורמונים, יש מקרים בהם אין סימנים או סימפטומים של מחלה במשך חודשים ואף שנים.

מה הם הסימנים והסימפטומים:
הסימפטומים תלויים במספר גורמים כדוגמת:
סוג ה – NET ממנו סובל החולה
גודל של הגידול או גרורות
היכן הוא ממוקם בגוף
האם הגידול התפשט או טרם התפשט לאזורים אחרים בגוף
האם זהו גידול מפריש או בלתי- מפריש הורמונים
איזה סוג של הורמון מופרש מן הגידול וכיצד משפיע הורמון זה על הגוף.

סימפטומים:
גידולים נוירו-אנדוקרינים פעילים מפרישים מספר סוגים של הורמונים. רוב הגידולים הפעילים מייצרים את ההורמון סרוטונין ולכן סימפטומים רבים של NET נובעים מעלייה ברמת הסרוטונין בדם. באופן נורמאלי, סרוטונין גורם להרחבה ולהצרה של כלי דם

ותפקוד של כל המערכת העיכול. עודף סרוטונין יכול לגרום לשלשול, כאבי בטן והופעת אדמומיות בעור ובעיות לבביות (פגיע של מסתם tricuspidal בלב חוכתוצאה מזה ואי ספקת לב הימנית ) תסמונת הזאת מגדירים כי קרצינואיד Carcinoid Syndrome –
תסמונת קרצינואיד הוא שם שניתן לקבוצת סימפטומים המתרחשת כאשר כמויות גדולות של סרוטונין וחומרים אחרים דמויי- הורמונים משתחררים לזרם הדם. לא כל החולים בסרטן מסוג NET יפתחו את הסינדרום הנ"ל ולרוב הוא מתרחש כאשר הגידול הסרטני התפשט לכבד.
סימפטומים נפוצים כוללים הסמקה של העור, הזעה, כאבי בטן, ושלשול. סימפטומים אחרים כוללים חרחורים, איבוד משקל, ושינויים בקצב הלב ובלחץ הדם.

סוגי גידולי קרצנואיד גידול קרצינואיד הוא למעשה גידול של המערכת הנוירואנדוקרינית. רוב גידולי הקרצינואיד נמצאים במעי הדק כולל תוספתן, במעי הגס כולל רקטום או בכל מקום של הגוף. אזורים פחות נפוצים להופעת קרצינואיד הם הריאות, השחלות ובלוטת התימוס. עם זאת, באופן נדיר ברור שייתכן שיופיעו גידולים מסוג קרצינואיד גם במקומות אחרים בגוף. גידולי קרצינואיד גדלים באיטיות ולעיתים חולפות מספר שנים עד שמופיעים סימפטומים שלהם והגידול מאובחן.

סוג גידול זה הינו נדיר. כ-150 גידולי קרצינואיד חדשים מאובחנים מדי שנה בישראל. גברים ונשים מושפעים באופן זהה, ולרוב קרצינואיד נמצא במבוגרים מעל גיל 30. כמו בסוגים אחרים של סרטן הסיבה המדויקת להופעתם אינה ידועה.