אונקולוג מומחה בסרטן דרכי העיכול

front3


ד"ר אפרים אידלביץד"ר אפרים אידלביץ MD, PhD.
אונקולוג מומחה.
מנהל היחידה לגידולי מערכת העיכול, מרכז רפואי קפלן.
מנהל היחידה אונקולוגית קופת החולים לאומית.
אונקולוג יועץ מרכז רפואי סרג'יקר.
אונקולוג יועץ קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת.

וקטיביקס (פניטומומב) – Vectibix (Panitumumab)

וקטיביקס שייכת למשפחת תרופות ביולוגיות לטיפול בסרטן הנקראות נוגדנים חד שבטיים. בניגוד לנוגדנים אחרים לטיפול בסרטן מעי גס גרורתי המכילים בין היתר חלבון ממקור עכברי, וקטיביקס הינה נוגדן המכיל אך ורק חלבון ממקור הומני , עובדה המפחיתה בצורה משמעותית את הסבירות לפיתוח תגובה אלרגית של מערכת החיסון לטיפול. התרופה רשומה בארץ לטיפול בסרטן מעי גס גרורתי בכל קווי הטיפול ומאושרת בסל הבריאות רק כטיפול יחידני (ללא כימותרפיה) לסרטן מעי גס גרורתי בקו שלישי.

נוגדנים חד שבטיים הם למעשה טיפול ממוקד לסוגים שונים של מחלת הסרטן , בינהם סרטן מעי גס גרורתי. בניגוד לכימותרפיה הפועלת באופן סיסטמי , טיפול ממוקד בנוגדנים חד שבטיים מיועד אך ורק למטרה ספציפית על תאי הגידול. ישנם נוגדנים הפועלים על קולטן שנקרא VEGF וישנם כאלו הפועלים על קולטן הנקרא EGFR – להם משתייכת תרופת הווקטיביקס.

כיצד פועלת התרופה?
ווקטיביקס היא נוגדן המכוון נגד קולטן על קרום התא הסרטני הנקרא EGF – Epidermal growth factor. שפעול הקולטן גורם להאצת תהליכים שונים בתוך התא הסרטני הגורמים לגדילה והתפתחות של התאים הסרטניים, העלאת שרידותם, תחילת תהליכי ייצור כלי דם להזנת הגידול ונדידה של התאים הסרטניים לאיברים נוספים בגוף. ווקטיביקס נקשרת לקולטן זה ומונעת את התהליך.
ווקטיביקס מוכללת בסל הבריאות לטיפול בחולי סרטן המעי הגס גרורתי שאינם נושאים מוטציה ב KRAS כטיפול יחיד (ללא כימותרפיה) קו שלישי לאחר כשלון כימותרפיה המכילה 5FU , אוקסליפלטין (oxaliplatin) ואירינותקאן (irinotecan) .

מהו KRAS?
KRAS הינו חלבון המבוטא בתאי גידול סרטניים ולפני תחילת הטיפול בנוגדי EGFR כמו וקטיביקס תיבדק רקמת הגידול שלך (ביופסיה נלקחת בד"כ בניתוח הראשוני לאחר האבחון) לאבחון מצב הKRAS בתאי הגידול. במידה ותימצא מוטציה בחלבון זה לא תוכל לקבל טיפול נוגד EGFR מכיוון שטיפול מסוג זה לא משפיע על גידולים הנושאים מוטציה בחלבון ה KRAS .
במידה והחלבון שלך אינו נושא מוטציה (WT) תוכל לקבל טיפול בווקטיביקס.

אופן קבלת התרופה?
וקטיביקס מגיעה כנוזל שקוף בבקבוקונים וניתנת בעירוי.
לווקטיביקס מינון אחד של 6 מ"ג לק"ג משקל גוף.
אופן המתן הוא בעירוי הנמשך שעה אחת בלבד ומכיוון שזמן פינוי התרופה מהגוף ארוך יותר ביחס לתרופות אחרות מאותו סוג , השפעתה ארוכה יותר ולכן היא ניתנת בעירוי אחת לשבועיים , עובדה המאפשרת סנכרון עם טיפולי הכימותרפיה.
מפאת היות וקטיביקס נוגדן 100% הומאני , אין צורך בטיפול תרופתי לפני מתן העירוי וההגעה למכון האונקולוגי היא לקבלת עירוי של שעה אחת בלבד , אחת לשבועיים. יתרה מכך ווקטיביקס ניתנת במינון אחד , ללא צורך במינוני העמסה (מנה ראשונה גדולה יותר) וללא צורך בהשגחה לאחר העירוי. עובדות אלו מקצרות משמעותית את משך השהיה במכון האונקולוגי.

תגובה אלרגית:
מפאת היות הווקטיביקס נוגדן 100% הומאני הסיכוי לפתח תגובה אלרגית לטיפול פוחתת משמעותית ולכן גם אין צורך בטיפול מונע כגון סטרואידים ואנטי היסטמינים לפני מתן העירוי.
בכל המחקרים הקליניים , תגובות לעירוי ( המופיעות בטווח של 24 שעות ממתן הטיפול ) דווחו ב 3% מהמטופלים בווקטיביקס , מתוכם פחות מ 1% היו בדרגת חומרה גבוהה (דרגה 3 או 4 ).

שינויים בעור ובציפורניים:
תופעת הלוואי השכיחה ביותר בטיפול בנוגדי EGFR היא שינויים בעור.
הופעת פריחה דמוית אקנה העלולה להופיע באזור הצוואר , החזה והפנים.
השינויים בעור ברובם ברמת חומרה קלה עד בינונית וניתנים לטיפול בקלות באמצעות משחות אנטיביוטיות או אנטי אלרגיות. הפריחה אינה מידבקת ובדרך כלל נעלמת במהלך הטיפול או לאחריו.
תופעות נוספות הן שינויים בציפורניים המאופיינים באודם ודלקתיות בצידי הציפורניים.
התערבות מוקדמת חשובה בהקלה על תופעות הלוואי העוריות ועל כן עליך לעדכן מוקדם ככל האפשר את הצוות הרפואי במכון בו אתה מטופל על כל שינוי בעור או בציפורניים.

המחקר הגדול הראשון עם ווקטיביקס התפרסם בירחון האונקולוגי הידוע, JCO, בשנת 2007. מדובר היה במחקר פאזה 3 , ראנדומלי , שכלל חולים עם סרטן מעי גס גרורתי שמחלתם התקדמה לאחר משלבי כימותרפיה שכללו : פלואורופירימידין , אוקסליפלטין ואירינותקאן (קו שלישי – כפי שהטיפול מוכלל כיום בסל הבריאות)
במטרה לקבוע את משך הזמן להתקדמות המחלה ( PFS ) של המטופלים במחקר. המחקר כלל שתי זרועות טיפול. זרוע אחת של מטופלים קיבלה ווקטיביקס במינון 6 מ"ג/קילו כל שבועיים וכן טיפול תומך (ללא כל כימותרפיה), והזרוע השנייה קיבלה טיפול תומך בלבד (ללא כל טיפול פעיל למחלה).
תוצאות המחקר הראו שהטיפול בווקטיביקס האריך באופן משמעותי סטטיסטית את הזמן להתקדמות המחלה, 12.3 שבועות לעומת 7.3 שבועות, בין זרוע הטיפול לזרוע הביקורת בהתאמה. אחוז התגובה לטיפול (RR), כלומר מטופלים שהייתה להם ירידה במסת הגידול, היה 17%.
אנאליזה נוספת לתוצאות מחקר זה הראתה שלמעלה מ – 50% מהחולים שקיבלו טיפול בווקטיביקס הפיקו תועלת מהטיפול (Clinical Benefit), כלומר שמסת הגידול קטנה או שמחלתם נשארה יציבה. באותם חולים ראו תקופה של 6 חודשים בממוצע עד להתקדמות נוספת של המחלה.
מסקנת המחקר הייתה שווקטיביקס יעיל לטיפול כמונותרפיה בחולים עם סרטן מעי גס גרורתי שמחלתם התקדמה לאחר כימותרפיה סטנדרטית.

לאחרונה התפרסמו ב – JCO שני מחקרים חשובים נוספים עם ווקטיביקס.
המחקר הראשון היה מחקר רנדומאלי , ללא סמיות , רב מרכזי , פאזה שלישית שמטרתו לבדוק באופן פרוספקטיבי את היעילות והבטיחות של וקטיביקס+FOLFOX4 לעומת FOLFOX4 לבד בטיפול בקו ראשון לסרטן מעי גס גרורתי לחולי KRAS WT .
מטרה ראשונית הייתה הזמן להתקדמות המחלה ( PFS) , ושניונית הייתה שרידות (OS).
תוצאות המחקר שהתקבלו הראו כי הטיפול בווקטיביקס האריך באופן משמעותי סטטיסטית את ה PFS , 9.6 חודשים לעומת 8 חודשים. כמו כן,הטיפול האריך את ה OS בקרב המטופלים – ההבדל בין הזרועות (רווח אבסולוטי) הוא 4.2 חודשים .
לסיכום , תוצאות המחקר מחזקות את הידוע על וקטיביקס כטיפול יעיל בהארכת ה PFS , הטיפול בטוח ופרופיל ת.ל נסבל. השילוב של משטר דו שבועי מאפשר סינכרון עם מחזורי הכימותרפיה ומצמצם את מספר ההגעות הנדרש למרפאה .

המחקר השני היינו מחקר רנדומאלי , ללא סמיות , רב מרכזי , פאזה שלישית שמטרתו לבדוק באופן פרוספקטיבי את היעילות והבטיחות של וקטיביקס+ FOLFIRI לעומת FOLFIRI לבד לטיפול בקו שני לסרטן מעי גס גרורתי בחולים עם KRAS WT.
גם במחקר זה המטרה הראשונית הייתה PFS והשניונית OS.
תוצאות המחקר הראו כי הטיפול בווקטיביקס + FOLFIRI שיפר משמעותית סטטיסטית את ה PFS לעומת FOLFIRI לבד, 5.9 לעומת 3.9 חודשים בהתאמה. כמו כן, חציון ההישרדות (OS) היה 14.5 חודשים לעומת 12.5 חודשים , היה מספרית ארוך יותר לטובת הטיפול – רווח אבסולוטי של חודשיים.
שיעור התגובה לטיפול עמד על 35% לעומת 10% עם אירינותקאן לבד.
שיעור התגובה בזרוע הטיפול במחקר זה הוא הגבוה ביותר שדווח במחקר פאזה שלישית בקו שני לטיפול בסרטן מעי גס גרורתי. שיעור התגובה הגבוה בזרוע הטיפול הוא בעל ערך רב יותר למטופלים שהתקדמו בקו ראשון והיו עם אפשרות חלקית לניתוח (borderline respectability) ומחלה סימפטומטית (שבד"כ מאופיינת עם גרורות מרובות בכבד).
לסיכום : וקטיביקס יעיל בשילוב עם FOLFIRI לטיפול בחולים עם סרטן מעי גס גרורתי בקו טיפול שני , משטר טיפולי זה (אחת לשבועיים) נוח ומסונכרן עם מתן הכימותרפיה.

ד"ר אפרים אידלביץ, אונקולוג, מנהל היחידה לגידולי מהערכת העיכול