אונקולוג מומחה בסרטן דרכי העיכול

front3


ד"ר אפרים אידלביץד"ר אפרים אידלביץ MD, PhD.
אונקולוג מומחה.
מנהל היחידה לגידולי מערכת העיכול, מרכז רפואי קפלן.
מנהל היחידה אונקולוגית קופת החולים לאומית.
אונקולוג יועץ מרכז רפואי סרג'יקר.
אונקולוג יועץ קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת.

טיפול בכאב בחולי סרטן

1. כאב איננו בגדר חובה בטיפול בסרטן ובמחלות אחרות. אפשר לטפל בכאב במנותק מהטיפול בסרטן.

כאב הוא התלונה השנייה בשכיחותה בקרב חולי סרטן (אחרי תשישות) וסיבת אשפוז נפוצה מאוד במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים השונים. כאב גורם לירידה משמעותית באיכות החיים של חולי הסרטן. הוא מגביל אותם בתפקוד היומיומי, מפריע את שנתם, גורם לפגיעה קשה במצב הרוח. חולי סרטן מדווחים על כאב כסימפטום הגורם לחרדה והמפחיד ביותר של מחלתם.
הסיבות לכאב בקרב חולי סרטן הן שונות ומגוונות. ברוב המקרים, מדובר בכאב סומאטי (שמקורו בפגיעה רקמתית שמגרה קצוות עצב נוסיספטים), במקום ראשון בשל גרורות בעצמות. סיבות נוספות לכאבים הם כאבים נוירופטיים, כאבי ראש כתוצאה מעלייה בלחץ תוך גולגולתי משני לגרורות מוחיות, כאבי בטן משניים למיימת, נוירופטיה משנית לתרופות, פלקסופתיות (כגון פגיעה ב-brachial plexus), מלחץ גידולי או לאחר ניתוח או קרינה וכדומה. באמצעים העומדים לרשותנו היום, מגוון התרופות ואפשרויות הטיפולים האונקולוגיים, ובמקביל ביצוע פרוצדורות פולשניות, רוב הסיכויים שנצליח לשלוט שליטה מלאה או כמעט מלאה בכאב ולהעלות את איכות החיים של המטופלים.
באופן כללי, כאבים אונקולוגיים מתחלקים לשני סוגים עיקריים.
כאב הנמשך 12 שעות או יותר בכל יום מכונה "כאב מתמשך" או "כאב כרוני". לכאב זה יינתן לרוב טיפול בעל טווח פעולה ארוך האמור להשפיע עד 12 שעות או יותר. לטיפול זה נהוג לקרוא "טיפול מסביב לשעון" (כדוגמת כדורים שנוטלים פעמיים ביום או מדבקה שמצמידים לעור למספר ימים). מדובר על התרופות הבאות: Oxycontin, MCR, Durogesic, Fenta.
כ-90% מהחולים האונקולוגיים שכבר מקבלים משככי כאבים בעלי טווח השפעה ארוך עבור הכאב הכרוני שלהם סובלים גם מהתקפים פתאומיים של כאב חזק הפורץ למרות הטיפול המתמשך (כדורים/מדבקות) שהם נוטלים. תופעה זו מכונה "כאב מתפרץ". הכאב המתפרץ מוגדר ככאב בעוצמה בינונית עד חמורה שיכול להופיע מספר פעמים ביום ונמשך בממוצע כחצי שעה. הכאב המתפרץ גורם סבל פיזי ונפשי רב לחולים אונקולוגים רבים. הטיפול התרופתי בכאב מתפרץ היינו שונה מהטיפול מסביב לשעון. לרוב יינתנו לחולה תרופות ממשפחת האופיאטים בעלות זמן תחילת פעילות מהיר וטווח השפעה יחסית קצר. טיפולים אלו נקראים "מנות הצלה" או SOS.
כדי לטפל בכאב המתפרץ בחולים אונקולוגיים פותחה תרופה ייחודית המקלה במהירות על

2. הכאב המתפרץ ובעלת טווח פעולה קצר. תרופה זו נקראת "אקטיק".

cancer-pain1

 

אקטיק (באנגלית Actiq), היא משכך כאבים מקבוצת האופיאטים המכונה פנטניל, המותווית בארץ לטיפול בכאב מתפרץ בחולים אונקולוגים אשר פיתחו סבילות לאופיואידים. אקטיק נמצאת בסל הבריאות לכלל החולים האונקולוגים והיא זמינה בכל קופות החולים ללא עלות וללא הגבלה.
יחידת אקטיק מורכבת מלכסנית בטעם פטל עדין (המכילה את הפנטניל) המחוברת לידית אחיזה קצרה בדומה לסוכריה על מקל. הפנטניל מועבר לגוף על ידי הברשת הלכסנית על פנים הפה והלחי וכך הוא נספג במהירות בזרם הדם. השפעת התרופה מורגשת כעבור 3-5 דקות והקלה משמעותית בכאב מורגשת כרבע שעה מנטילת התרופה.
אקטיק פועל במנגנון יייחודי של ספיגה דרך ריריות הפה (oral trans mucosal). החומר הפעיל פנטניל הינו חומר ליפופילי, מסיס בשומן, שנספג במהירות רבה דרך ריריות הפה והלחי ומגיע תוך דקות בודדות לרצפטורים מסוג מיו האחראים על מנגנון הכאב במח. צורת המתן הזו מאפשרת שיכוך מהיר של הכאב.
תופעות הלוואי של אקטיק הינן תופעות הלוואי המוכרות בשימוש באופיואידים והן יכולות לכלול: עצירות, ישנוניות, בחילות וסחרחורות. תופעות אלו ניתנות לטיפול והן חולפות או פוחתות בעוצמתן לאחר שימוש של זמן מה.

3. לאחרונה פורסם בירחון Journal of Pain and Symptom Management מחקר חשוב מאוד בנושא הטיפול בכאב מתפרץ בחולי סרטן ע"י פרופסור זאפטלה ,אחד מהמומחים הבינלאומיים החשובים בתחום הטיפול הפליאטיבי בכלל ובתחום הכאב מתפרץ בפרט.

cancer-pain2

מטרת המחקר הייתה להשוות את הזמן להקלה משמעותית בכאב בין טיפולים שונים הניתנים לכאב מתפרץ ((S.O.S וכן לתאר את המאפיינים השונים של סוג כאב זה.
המחקר כלל כ – 50 חולי סרטן הסובלים מכאבים מתפרצים וכטיפול S.O.S משתמשים בתרופות שונות ביניהן מורפין (MIR), אוקסיקוד סירופ, מתאדון, הידרומורפון ואקטיק. בסה"כ הוערכו כ – 250 אפיזודות של כאב מתפרץ, 50 אפיזודות לכל סוג של טיפול S.O.S.
מבחינת מאפייני הכאב המתפרץ, תוצאות המחקר הראו שהנבדקים סבלו מארבע התקפים בממוצע ביממה, רובם התרחשו בצורה פתאומית ונמשכו כ – 35 דקות (במידה ולא נוטלים שום טיפול נגד הכאב).עוצמת הכאב באפיזודות השונות הייתה חמורה עד חמורה מאוד.
מבחינת ההשוואה בין טיפולי ה S.O.S השונים לכאב מתפרץ, תוצאות המחקר הראו שהזמן הממוצע להקלה משמעותית בכאב לאחר לקיחת אחד הטיפולים הוא כ – 31 דקות.
כל הטיפולים למעט אקטיק נתנו הקלה בכאב רק לאחר כ 30-40 דקות. הקלה משמעותית בכאב לאחר שימוש באקטיק נצפתה לאחר כ – 15 דקות בלבד.

ממחקר חשוב זה הוסקו מספר מסקנות:
ה S.O.S האידיאלי לכאב מתפרץ צריך להיות בעל פעולה מהירה בהקלה בכאב, זמן השפעה קצר יחסית, נוח לשימוש ועם מינימום תופעות לוואי.
בנטילת אופיואיד אוראלי (כגון M.I.R או אוקסיקוד סירופ) ייתכן והכאב עובר בצורה ספונטנית ולאו דווקא בהשפעת התרופה.
אקטיק מספק הקלה מהירה יותר לכאב מתפרץ בחולי סרטן מאשר אופיואידים אוראליים.

ד"ר אפרים אידלביץ, אונקולוג בכיר, מנהל היחידה לגידולי מערכת העיכול, מ"ר קפלן