אונקולוג מומחה בסרטן דרכי העיכול

front3


ד"ר אפרים אידלביץד"ר אפרים אידלביץ MD, PhD.
אונקולוג מומחה.
מנהל היחידה לגידולי מערכת העיכול, מרכז רפואי קפלן.
מנהל היחידה אונקולוגית קופת החולים לאומית.
אונקולוג יועץ מרכז רפואי סרג'יקר.
אונקולוג יועץ קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת.

טיפול בסרטן המעי הגס- מהארכת חיים להצלת חיים

מחקר חדש מפיח תקווה בקרב חולי סרטן מעי גס גרורתי:

חולים יכולים לקבל טיפול שיאפשר להם ריפוי מלא.
לראשונה בסרטן מעי גס ניתן לתת טיפול מותאם אישית לחולים, ההתאמה נעשית ע"י בדיקה גנטית שיכולה לנבא את הסיכוי להגיב לטיפול בקרב חולים מסוימים. אולם, טיפול זה בקו ראשון איננו עדיין חלק מארסנל הטיפולים העומדים לרשות הרופאים בישראל

סרטן מעי גס גרורתי נחשב כמחלה חשוכת מרפא. מטרת הטיפול כיום מכוונת להארכת חיי המטופל ושיפור איכות חייו ככל שניתן. תוחלת החיים הממוצעת של חולים עם גרורות בכלל וגרורות בכבד בפרט עמדה על כעשרים חודשים בלבד. בישראל מאובחנים מידי שנה כ- 3200 חולים בסרטן המעי הגס, מתוכם כאלף מאובחנים עם מחלה גרורתית, וכ- 30% מהם עם מחלה גרורתית המוגבלת לכבד.

בשנים האחרונות, עם התקדמות המחקר הרפואי, החלו להתפתח טיפולים מותאמים אישית. טיפולים אלה יצרו מהפכות בתחומי הטיפול השונים ואפשרו יעילות טיפולית משמעותית שכן הם התאימו למאפיינים ביולוגיים ספציפיים של החולה. מאפיינים ביולוגיים אלה אפשר להגדיר 'מרקר' מולקולארי של הגידול (MARKER). זוהי הבדיקה המאפשרת למצוא מוטציות ספציפיות בגידול, ולהתאים לחולה טיפול מונחה אישית, המתאים לפרופיל הגנטי (מולקולארית). בין הדוגמאות הבולטות הוא ה'מרקר' שנמצא בגידול חולות עם סרטן השד HER2 המתאים לתרופה 'הרצפטין', וה'מרקר' EGFR שמאפשר לאבחן חולים ספציפיים בסרטן ריאות ולהציע טיפול יעיל משמעותית באמצעות תרופה בשם 'אירסה'.

התחום הנוסף שעובר כיום שינוי גישה טיפולית הוא סרטן המעי הגס, המחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בישראל. בתאי הגידול נמצא 'מרקר' בשם: K-ras שהוא גן המקודד קולטן על פני תא סרטני לחולי סרטן המעי הגס. חוסר מוטציה של K-ras מנבא מראש חולים אשר טיפול ב'ארביטוקס' יהיה יעיל משמעותית. 'ארביטוקס' היא תרופה ביולוגית מונחית מטרה, הפועלת באופן ממוקד בקולטן הנמצא על גבי התא הסרטני. התרופה חוסמת את פעילותו של קולטן (חלבון) ה- EGFR האחראי על מספר תהליכים בתא הסרטני הכוללים: חלוקת תאים סרטניים, התרבותם המואצת, שליחת גרורות והיווצרות כלי דם חדשים המזינים את התאים. אצל חולים שגידול שלהם לא נשא מוטציה של K-ras. טיפול בארביטוקס בשילוב עם כימותרפיה גורם את התגובה ב- 50% מהמטופלים ומשפר את שיעור ההישרדות של החולים באופן משמעותית.

מחקר בינלאומי שהתפרסם לאחרונה ב- LANCET, אחד מכתבי העת המקצועיים המובילים בעולם, הציג נתונים חדשים של סרטן המעי גס עם גרורות בכבד: לראשונה טיפול ביולוגי המשולב עם כימותרפיה בקו ראשון, בקרב חולים גרורתיים מאפשר להעביר אותם ממסלול טיפול של הארכת חיים אל מסלול של הצלת חיים. המחקר הראה שטיפול ב'ארביטוקס' בשילוב כימותרפיה בקו ראשון, בקרב חולי מעי גס עם גרורות המוגבלות לכבד , הקטין את הגרורות והפך אותן לברות ניתוח. כ- 70% מהחולים הגיבו לטיפול ב'ארביטוקס' וכימותרפיה שאפשר כריתה של הגרורות כבדיות ללא מעורבות גדיולית של הגבול הניתוחי (R0), ו- 34% מהמטופלים הגיעו למצב של ריפוי מלא מהמחלה! המחקר העלה כי בטיפול משולב ניתן להקטין את הגרורות בכבד ולהחזיר מספר לא קטן של המטופלים למסלול ריפוי מהמחלה.

ממצאים אלה משמעותם: סרטן המעי הגס עם גרורות בכבד ניתן לריפוי, אולם לצערנו, מגמה זו עדיין אינה ממומשת בישראל. חוסר האפשרות להעניק טיפול מותאם אישית בקו ראשון לחולים בסרטן המעי הגס גוזר על חולים רבים קבלת טיפול לא הכי יעל. ולכן כרופאים, אנו מוגבלים ביכולתנו להילחם במחלה קשה זו.

ד"ר אפרים אידלביץ, אונקולוג, מנהל היחידה לגידולי מהערכת העיכול