אונקולוג מומחה בסרטן דרכי העיכול

front3


ד"ר אפרים אידלביץד"ר אפרים אידלביץ MD, PhD.
אונקולוג מומחה.
מנהל היחידה לגידולי מערכת העיכול, מרכז רפואי קפלן.
מנהל היחידה אונקולוגית קופת החולים לאומית.
אונקולוג יועץ מרכז רפואי סרג'יקר.
אונקולוג יועץ קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת.

טיפול בסרטן המעי הגס

לראשונה בסרטן מעי גס ניתן לתת טיפול מותאם אישית לחולים, ההתאמה נעשית ע"י בדיקה גנטית שיכולה לנבא את הסיכוי להגיב לטיפול בקרב חולים מסוימים. אולם,בתחילת שנת 2012 טיפול זה בקו ראשון והפך חלק מארסנל הטיפולים העומדים לרשות הרופאים בישראל .

בישראל מאובחנים מידי שנה כ- 4000 חולים בסרטן מעי הגס, בתוכם כאלף מאובחנים עם מחלה מתקדמת, וכ- 30% מהם עם המחלה גרורתית המוגבלת לכבד. לפני שלושה עשורים בעקבות חוסר המודעות מחצית חולים עם סרטן מעי הגס אובחנו די מאוחר בשלב מחלה גרורתית, לכן תוחלת החחים לכלל החולים הללו היתה נמוכה בהשוואה עם המצב של שנות 2000 . היום בעזרת קולונוסקופיה נתן להדגים את המחלה בשלב מוקדם, לרוב אוכלוסיה בדיקה הזאת מומלצת בגיל 50, אך לקרובי משפחה חולים של סרטן מסוג זה הבדיקה מומלצת אפילו בגיל 40 ופחות. במידה שלחולה או בני משפחה אובחן תסמונת "לינץ'" (מחלה תורשתית הגורמת סרטן מעי הגס בגיל צעיר) קולונוסקופיה מומלצת להתחיל מגיל 20. כמובן דרך הטובה להורדת תמותה מסרטן מעי הגס היא גילוי מוקדם. באולם כולל מדינת ישראל תמותה מסרטן המעי הגס במהלך שלושה עשורים ירדה מ 70%-60% עד 50% ופחות.

חלק מהחולים שאובחנו בשלב מוקדם של המחלה כגון בשלב I או II, בכל זאת לאחר הניתוח מחלה חוזרת.שימוש בטיפול כימותרפי משלים בחולים האלו מצוי במחלוקת. במאמר שפורסם בשנת 2011 ב- Journal of Clinical Oncology בדקו O'Connell וחבריו את הקשר בין ביטויים של מעלה מ-700 גנים לבין הסיכוי לחזרת המחלה ויתרון בטיפול כימותרפי משלים בחולים עם גידולי מעי הגס בשלב II שטופלו בניתוח בלבד או בניתוח בתוספת טיפול משלים מבוסס ב5FU . התוצאות מראות קשר משמעותי בין 84 מהגנים שנבדקו עם סיכוי מוגבר לחזרת המחלה ובין 66 מהגנים שנבדקו עם יתרון בטיפול כימותרפי משלים. בדיקת OncotypeDX משתמשת כבסיס לחולקת חולים בסרטן מעי הגס בשלב II לתתי קבוצות בעלות סיכויים שונים לחזרת המחלה. הבדיקה נבדקת במסגרת מחקר במימון של קופת החולים כללית במרכזים רפואיים רבין, קפלן וסורוקה, בו בעזרת בדיקה Oncotype מתבצעת הקצאה של חולי סרטן מעי הגס בשלב II לטיפול ניתוחי בלבד או לטיפול ניתוחי בתוספת טיפול כימותרפי עם 5FU.

סרטן מעי גס גרורתי נחשב כמחלה חשוכת מרפא. מטרת הטיפול כיום מכוונת להארכת חיי המטופל ושיפור איכות חייו ככל שניתן. תוחלת החיים הממוצעת של חולים עם גרורות בכלל וגרורות בכבד בפרט עמדה על כעשרים חודשים בלבד.

בשנים האחרונות, עם התקדמות המחקר הרפואי, החלו להתפתח טיפולים מותאמים אישית. טיפולים אלה יצרו מהפכות בתחומי הטיפול השונים ואפשרו יעילות טיפולית משמעותית שכן הם התאימו למאפיינים ביולוגיים ספציפיים של החולה. מאפיינים ביולוגיים אלה אפשר להגדיר 'מרקר' מולקולארי של הגידול (MARKER). זוהי הבדיקה המאפשרת למצוא מוטציות ספציפיות בגידול, ולהתאים לחולה טיפול מונחה אישית, המתאים לפרופיל הגנטי (מולקולארית). בין הדוגמאות הבולטות הוא ה'מרקר' שנמצא בגידול חולות עם סרטן השד HER2 המתאים לתרופה 'הרצפטין', וה'מרקר' EGFR שמאפשר לאבחן חולים ספציפיים בסרטן ריאות ולהציע טיפול יעיל משמעותית באמצעות תרופה בשם 'אירסה'.

התחום הנוסף שעובר כיום שינוי גישה טיפולית הוא סרטן מעי הגס, המחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בישראל. בתאי הגידול נמצא 'מרקר' בשם: K-ras שהוא גן המקודד קולטן על פני תא סרטני לחולי סרטן מעי הגס. חוסר מוטציה של K-ras מנבא מראש חולים אשר טיפול במעכבי קולטן אפידרמלי (EGFR ) בתרופות כמו 'ארביטוקס' או- "ווקטיביקס" יהיה יעיל משמעותית. מעכב EGFR היא תרופה ביולוגית מונחית מטרה, הפועלת באופן ממוקד בקולטן הנמצא על גבי התא הסרטני. התרופה מסוג זה חוסמת את פעילותו של קולטן (חלבון) ה- EGFR האחראי על מספר תהליכים בתא הסרטני הכוללים: חלוקת תאים סרטניים, התרבותם המואצת, שליחת גרורות והיווצרות כלי דם חדשים המזינים את התאים. אצל חולים שגידול שלהם לא נשא מוטציה של K-ras. טיפול ב"ארביטוקס" או "ווקטיביקס" בשילוב עם כימותרפיה גורם את התגובה ב- 50% מהמטופלים ומשפר את שיעור ההישרדות של החולים באופן משמעותית.

מחקר בינלאומי שהתפרסם לאחרונה ב- LANCET, אחד מכתבי העת המקצועיים המובילים בעולם, הציג נתונים חדשים של סרטן מעי גס עם גרורות בכבד: לראשונה טיפול ביולוגי המשולב עם כימותרפיה בקו ראשון, בקרב חולים גרורתיים מאפשר להעביר אותם ממסלול טיפול של הארכת חיים אל מסלול של הצלת חיים. המחקר הראה שטיפול ב'ארביטוקס' בשילוב כימותרפיה בקו ראשון, בקרב חולי מעי גס עם גרורות המוגבלות לכבד , הקטין את הגרורות והפך אותן לברות ניתוח. כ- 70% מהחולים הגיבו לטיפול ב'ארביטוקס' וכימותרפיה שאפשר כריתה של הגרורות כבדיות ללא מעורבות גידולית של הגבול הניתוחי (R0 ) , ו- 34% מהמטופלים הגיעו למצב של ריפוי מלא מהמחלה! המחקר העלה כי בטיפול משולב ניתן להקטין את הגרורות בכבד ולהחזיר מספר לא קטן של המטופלים למסלול ריפוי מהמחלה.

ממצאים אלו משמעותם: סרטן המעי הגס עם גרורות בכבד ניתן לריפוי, לשמחתנו טיפול הזה מאושר בישראל מינואר 2012 ומעניק טיפול מותאם אישית בקו ראשון לחולים בסרטן מעי הגס מתקדם.

ד"ר אפרים אידלביץ, אונקולוג, מנהל היחידה לגידולי מהערכת העיכול, מ"ר קפלן, רחובות